toxicator.pl

Kursy walut

Wymiana walut

Jak działa e-kantor?

Każda osoba chociaż raz do roku musi wymienić walutę. Może to być w celu wyjazdu na wakacje czy też kiedy od rodziny z zagranicy otrzymało się w prezencie gotówkę. Jednak są też osoby, które regularnie miesiąc w miesiąc wymieniają waluty, ponieważ muszą zapłacić ratę kredytu. Obecnie można korzystać z tradycyjnych punktów wymiany walut albo z kantorów internetowych. Te drugie oferują szybką transakcję wymiany waluty on line po stawce, którą klient sam śledzi i akceptuje kiedy jest najbardziej dla niego korzystna. Dlatego można sporo zaoszczędzić.

O ile e-kantor jest tańszy od tradycyjnego?

Wszystko zależy od wymienianej kwoty. Ale jeśli wymienia się waluty on line regularnie na przykład w celu zapłaty raty kredytu we frankach szwajcarskich rocznie może to być nawet kilka tysięcy złotych różnicy między tym co wyda się w kantorze online, a tym co przyszło by zapłacić za walutę obcą w banku lub tradycyjnym kantorze. Także w wypadku wymiany euro kwoty mogą być różne. Przy zakupie 500 euro można zaoszczędzić nawet 90 złotych wybierając e-kantor.

Dlaczego e-kantory są tańsze? Ponieważ mają niższy spread, czyli różnicę między kursem kupna i sprzedaży danej waluty. W bankach wysokość spreadu na cenie euro może wynosić nawet 30 groszy, w kantorach stacjonarnych mniej, bo średnio 10 groszy, a w kantorach internetowych nawet 5 groszy. Zatem widać, że można zaoszczędzić nawet 25 groszy na 1 euro wybierając e-kantor, a nie wymianę w banku.

Czy internetowa wymiana walut jest bezpieczna?

Nie wszyscy są przekonani do korzystania z bankowości internetowej czy płacenia systemami płatności online. Jednak wszystkie takie transakcje szyfrowane są protokołem bezpieczeństwa SSL, więc nie ma możliwości wykradzenia danych. Same kantory podlegają też Komisji Nadzoru Finansowego (jeśli mają status krajowej instytucji płatniczej). Dlatego też nie trzeba obawiać się zawierania transakcji za ich pośrednictwem. Dla pewności zawsze warto też przeczytać regulamin samej strony internetowej, który mówi o zabezpieczeniach czy obowiązkach kantoru i osoby wymieniającej waluty.

https://www.dobrykantor.pl/kantor-internetowy.html